Прогноза

Прогноза в най-общия случай означава предвиждане, предсказване, познание какво ще се случи напред във времето. Тъй като функцията на всеки един език е предаването (обмен) на информация между различните индивиди, някои по-абстрактни философски понятия не винаги могат да се обяснят съвсем точно. За целта се използват думи със сходно значение - синоними, и именно с подобни думи се обяснява значението на понятието прогноза. В миналото, някъде до средата на XIX век, това е било основно медицинско понятие, но с напредъка на различните науки започва да се говори за различни видове прогнози. Така например на 20.05.2023 година при подаване на заявка за търсене в най-известната световна търсачка за думата прогноза първите 20 уеб-страници, които се показват, са на метеорологична тема. Очевидно прогнозата за времето вълнува хората изключително много и съответно се появяват инциативни метеоролози, които да я осигурят. През последните няколко години синоптичните прогнози стават изключително достоверни, особено краткосрочните.

Шведски метеоролог, който през 2018 година се появи по националната телевизия в Швеция с блуза с котка, която прави магии - хвърля светкавици подобно на древногръцкия главен бог Зевс. Снимката на метеоролога моментално обиколи целия свят и стана хит в областта на научния хумор - всякакви хора измислиха всевъзможни вицове за това че прогнозите за времето всъщност не са наука, а нещо в сферата на магиите и заклинанията.

Извън научния хумор темата за това какво ще се случи в бъдеще винаги е вълнувала хората. През вековете, а и в днешно време, това подхранва всевъзможни спекулации - врачки, ясновидци и знахари се възползват от лековерието на населението и предлагат прогнози на практика за всичко. Глобалната информационна мрежа Интернет е пълна с хороскопи, бизнес - прогнози, здравни съвети и предсказания за изхода от дадено заболяване, за вероятността някой да има успешна любовна връзка, както и за всичко останало от заобикалящия ни свят. Възниква логичният въпрос - ако един човек наистина е способен да вижда в бъдещето, защо не се занимава с търговия с акции и валути, или поне не познае числата от тотото? Отговорът на този въпрос е ясен - към настоящия момент на развитие на човешките възприятия не е възможно да се дава абсолютно точна прогноза за бъдещето. Може да се говори единствено за вероятности нещо да се случи или не и между другото теорията на вероятностите е една доста общирна област от висшата математика.

В областта на медицината прогнозите имат в повечето случаи доста голямо значение - тъй като човешкото здраве вълнува всеки един от нас и е може би най-ценното за един човек, никак не е без значение какво може да се очаква като изход от дадено заболяване. До скоро, преди само 100 - 150 години, теорията на вероятностите и изобщо математиката нямаха голямо приложение в медицината. Скоро след Първата Световна война обаче в научните среди започна да се говори за evidence based medicine - медицина, базирана на доказателства. Това постепенно наложи медицинската статистика като основна специалност и в момента тя се изучава във всички медицински университети по света. С развитието на пандемията от коронавирус в началото на 2020 година приложението на математиката в медицината придоби невиждани и нечувани размери - и тъй като учените се отличават с особено чувство за хумор, в научните среди започна упорито да се говори че инфекциозните заболявания всъщност се лекуват от математици. Това се оказа до голяма степен истина - противоепидемичните мерки се определяха след обстоен математически анализ на броя и относителния дял на заразените спрямо населението на дадена държава, което се извършва по чисто математически методи.

Дори в областта на денталната медицина прогнозите при различните лечения започват да се разискват доста обстойно в специализираната литература. Докато трайността на една обтурация на зъбен кариес няма чак толкова голямо значение, при по-сложните и скъпи лечения прогнозата определено е от значение. Правят се опити да се прогнозира каква ще бъде успеваемостта и трайността на зъбните импланти - тъй като поставянето на импланти и протезирането върху тях отнемат доста време и усилия от страна на зъболекаря и пациента, а и изискват инвестирането на значителни финансови ресурси. През последните години дори с натрупването на достатъчно клиничен опит се правят достоверни прогнози дори и за обтурациите на кариозни дефекти от първи клас според класификацията на Black. При по-тежките заболявания като малигнени процеси, сепсис и фрактури на челюстите прогностичните методи са от ключово значение и в тях се инвестират огромни изследователски усилия от страна на всички медицински, а и много други научни специалности.